Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak patrí k najobľúbenejšiemu a najčastejšie chovanému plemenu na svete. Rýchlo sa učí, je poslušný, spoločenský a odvážny, čo ho predurčuje ako všestranného pracovného psa, využívaného na stráženie majetku, obranu, ale i záchranu ľudských životov, napríklad pri zosune snehových lavín.

Špeciálnym výcvikom sa z neho dá spraviť dobrý pomocník a sprievodca zrakovo hendikepovaných ľudí. Ako nám napovedá názov plemena, jeho pôvodným poslaním bolo stráženie stád oviec. Pri dobrej výchove je nemecký ovčiak ľahko ovládateľný a spravidla vychádza s ostatnými psami, domácimi zvieratami a deťmi. Je viazaný na teritórium, ktoré nemá vo zvyku opúšťať. Pre svoju inteligenciu a disciplinovanosť je častým výhercom súťaží poslušnosti. K cudzím ľuďom je prirodzene nedôverčivý, často ho preto využívajú v ozbrojených zboroch, či armáde. Je to prispôsobivý a otužilý pes, ktorý dobre znáša zimu, ale i letné horúčavy. Pre svoju schopnosť sa prispôsobiť rôznych podmienkam ho chovajú na všetkých kontinentoch.

Mnohým ľuďom sa páči podobnosť s vlkom, z toho vzniklo ľudové pomenovanie – vlčiak. Plemeno bolo vyšľachtené krížením bavorských ovčiakov a bolo bolo ustálené až na prelome 19. a 20. storočia Maxom von Stephanitzom. Medzinárodná kynologická organizácia (FCI) ho uznala v skupine 1 pod číslom 166. Krátkosrstý nemecký ovčiak má srsť krátku, lesklú, tvrdú, dobre priliehajúcu. Farbu má sivú, v rôznych odtieňoch – od svetlej až po tmavú, čiernu so žltými až tmavoryšavými znakmi. Výška psa je 60 – 65 cm, suky bývajú vysoké 55 – 60 cm.

Video:

Fotografia: © dollarphotoclub, video: youtube

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *