Sibírsky husky

Ide o jedno z najstarších plemien psov rovnako ako aj malamut či samojed. Toto plemeno pochádza zo známych psov Eskimo, ktoré využívali eskimáci na ťahanie saní. V skutočnosti, primárnym využitím týchto psov bolo ťahanie ťažkých nákladov na dlhé vzdialenosti v ťažkých poveternostných podmienkach. Sibírsky husky si získal svoju popularitu v roku 1925, kedy došlo k epidémii záškrtu v meste Nome na Aljaške a práve tieto psy boli využité na dovoz potrebných liekov.

Sibírsky husky nepredstavuje plemeno strážneho psa. Nie je podozrievavý k cudzím ľuďom a neprejavuje agresivitu k ostatným psom. Jeho exotický vlčí vzhľad, vyrovnaná povaha, ľahostajnosť k cudzím, láska k iným psom sú ideálnymi znakmi rodinného psa. Toto plemeno oplýva nesmiernou chuťou do života. Je nesmierne hravý v každom veku. Vyžaduje si však rozsiahly výcvik na udržanie prijateľného chovania a preto by si ho mali zadovážiť len ľudia, ktorí majú dostatok času, aby sa tomuto plemenu venovali.

Sibírsky husky je arktické plemeno s výraznými modrými alebo hnedými očami, niekedy sa u nich vyskytuje anomália očí, ktorá má za následok rozdielnu farbu očí. Hlava je strednej veľkosti, mierne zaoblená na hornej strane. Papuľu má stredne dlhú postupne sa zužujúcu k ňufáku, ktorý nie je úplne guľatý. Uši majú trojuholníkový tvar s mierne zaoblenými špičkami. Chrbát je rovný a dlhý. Chvost huskyho je pokrytý hustou srsťou. Sfarbenie tohto plemena sa pohybuje od rôznych odtieňov šedej, striebornej až po čierno-biely odtieň, často s výraznými znakmi na hlave, ktoré sa u iných plemenách nenachádzajú.

Plemeno sibírskeho huskyho bolo vyšľachtené na ťahanie snežných saní, čo znamená, že má vytrvalosť a energiu na rozdávanie, preto zadováženie tohto typu psa predstavuje prijatie aktívneho životného štýlu. Toto plemeno obľubuje dlhé prechádzky a túry. Jeho stredná veľkosť z neho robí ideálneho psa pre obyvateľov bytov, no pre huskyho to nie je najlepšie miesto pre život. Je veľmi hlučný a potrebuje dostatok priestoru pre pohyb.

Video:

Fotografia: © bigstockphoto, video: youtube

Ohodnoťte článok
[Spolu: 3 Priemer: 3.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *