Border kólia

V prípade ak hľadáte inteligentného psieho priateľa s dobrodružnou a akčnou dušou, ktorý bude zároveň láskavý a poddajný, nebudete výber border kólie ľutovať. Tento psík stredného vzrastu miluje pohyb a neustálu aktivitu ale hlavne svojho pána, ktorému je maximálne verný. Pre jeho priateľskú povahu, ľahkú cvičiteľnosť a krásu sa border kólia stala veľmi obľúbeným plemenom. Či už u rodín s deťmi alebo u aktívnych ľudí. Jej krásna hodvábna srsť je ďalším plusom.

Aká je ale border kólia naozaj a pre koho je vhodná? Ak si kupujete psíka, nepozerajte len na to, ako psík vyzerá. Vždy sa snažte dočítať sa o danom plemene čo najviac aby ste tak zistili, či je váš životný štýl podobný vami vybranému plemenu. Nie je nič horšie ako aktívny psík, ktorý potrebuje veľa pohybu a práce a človek, ktorý nevládze alebo nemá naňho čas.

Exteriér

Border kólie sú psíci stredného vzrastu. Samci sú v kohútiku vysokí 53 – 55 cm zatiaľ čo samice sú o čosi nižšie, štandard ich výšku striktne neuvádza. Ich telo je obdĺžnikovité, s dlhším chvostom vážiace v dospelosti 13,5 – 22,5 kg. Ich hebká srsť môže byť kratšia aj dlhšia, ale prevažujú psy s dlhou srsťou. Farebných variant je veľmi veľa, povolené sú takmer všetky variácie, avšak nesmie prevažovať biela farba. Srsť sa skladá z vrchnej srsti a z podsady.

Povaha

Povahu borderky určuje jej minulosť. Je to plemeno vyšľachtené na pastierske účely. Preto je border kólia vždy plná energie, pripravená strážiť, zaháňať stádo a ochraňovať svoju svorku. Ak nemôže pásť ovce, tak pasie to, čo sa hýbe – kravy, kozy, mačky a dokonca aj malé deti. Je veľmi inteligentná, rýchlo sa učí a jej výcvik prebieha jednoduchšie. Toto plemeno si vyžaduje veľa času a energie majiteľa – preto pozor, ak nemáte dostatok času alebo nemáte radi aktívnejší životný štýl, toto nie je plemeno pre vás.

Učenlivosť border kólie môžete využiť v rôznych psích disciplínach – pri agilitách, canisterapii, v športovej kynológii či v tanci so psom. Dôležité je venovať sa jej a nenechať ju bez práce a akcie. Zanedbané borderky sa z nedostatku práce často stávajú nervóznymi psami a to len z nepochopenia ich povahy človekom.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnoťte článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *