Ako naučiť psa stopovať?
V športovej kynológii právom patrí medzi najzložitejšie disciplíny na tréning a považuje sa za kráľovskú disciplínu. Vo vrcholovej kynológii sa vyžaduje aby pes ňuchal aktívne a so záujmom, presne ovoňal každú jednu šľapaj kladača stopy, zabočil do pravého či dokonca ostrého uhla na centimetre presne, išiel primeraným tempom teda neťahal ani sa nevliekol, musí si poradiť s prechodom cez rôzne terény ako je pôda, trávnik či betónový chodník a samozrejme presne označil stratený predmet kladača stopy.
Služobná stopa sa od športovej výrazne líši – pes má chodiť rýchlo a pozorne sledovať okolie pre prípad že by páchateľa zbadal, môže stopovať aj s tzv. „vysokým nosom“ teda nemusí čuchať k šľapajam ale stačí keď ide v pachovom tuneli a akonáhle nájde kladača stopy musí ho označiť vyštekaním alebo rovno ho zadržať.
Všetky tieto požiadavky je psa dosť náročné naučiť a tréning stôp trvá dlhé mesiace, kým je pes 100%ný niekedy aj roky. Pri nácviku sa najviac osvedčila metóda chuťovo-dráždivá, ktorá spočíva vo fakte, že krmivo pes dostane nie z misky ale si ho ako vo voľnej prírode musí uloviť – stopovaním.
Nácvik stopy začíname najlepšie už so šteňaťom vo veku 2 mesiacov a to našľapaním štvorca rozmerov meter x meter, kde jeho celú kŕmnu dávku rovnomerne porozhadzujeme v tomto štvorci pričom ho celý pošlapeme. Psovi ukážeme granulku a hodíme ju do štvorca, tú čuchom nájde a vedľa nej bude ďalšia a ďalšia a všetky začne zo zeme zbierať. Pritom ho povzbudzujeme slovami „hľadaj“ alebo „stopa“. Hladný psík bude rád a ochotne čuchať všade naokolo seba. Tieto pachové štvorce robíme 3 x denne teda vždy namiesto kŕmenia.
Je dobré aby pes mal pritom na krku obojok a vodítko voľne spustené na zemi, aby si po ňom šľapal a bol zvyknutý na ťahanie na krku aby ho neskôr pri stopovaní nevyrušilo to keď si na vodidlo šľapne a potiahne ho na krku. Už po cca 20-tich štvorcoch má psík pevne v hlave jasné, že keď dostane povel „hľadaj“ znamená to, že má dať hlavu dole a v tráve si nájde svoje kŕmenie. Po tomto nácviku štvorce zmenšujeme kým nemajú veľkosť 20 x 20 cm a z toho štvorca našľapeme prvú rovnú stopu, stačí niekoľko metrová a zakončíme ju opäť metrovým štvorcom.
Keď si pes vyzbiera krmivo z malého nášľapu, granule ho navedú ktorým smerom má ďalej hľadať a každé jeho vykročenie má byť pochválené. Nácvik označovania predmetov psa naučíme mimo stopy v rámci poslušnosti tak, že mu ukážeme predmet ktorý bude používaný na stope – koža alebo textil rozmerov cca 5 x 5 cm. Položíme ho na zem a dáme povel ľahni (prípadne sadni). Keď pes poslúchne, bude odmenený kúskom mäsa alebo výraznejšou pochúťkou ako sú granule. Musí vedieť, že označiť predmet je dôležitejšie ako sledovanie stopy ďalej pretože neoznačenie predmetu je trestané vysokou zrážkou bodov.
Keď pes pochopí, že zakaždým keď uvidí predmet a ľahne si dostane odmenu môžeme pridávať predmety na stopu. Prvý krát bude určite prekvapený keď predmet na stope nájde a hneď mu dáme povel ľahni, no rýchlo si na to spomenie a bude na stope brať granule a za označenie predmetu dostane lepšiu maškrtu. Predmet má slúžiť na stope akoby úlovok vo voľnej prírode, preto predmetom stopa končí. Keď pes už spoľahlivo stopuje aj označuje predmety, začneme granule na stope po malých úsekoch vynechávať až kým nebude robiť stopu bez granúl a žrádlo dostane len po nájdení a označení predmetov.
Autor: Monika Muríňová, fotografia: © bigstockphoto
no ale nie každý pes má na to „talent“, musí mať k tomu predpoklady